Догляд за хворими з пролежнями. Профілактика та лікування

Пролежні є значним пошкодженням шкірних покривів в області крижів, сідниць, п'ят, лопаток, ліктів. Ці трофічні розлади спричиняють гангренозні зміни тканин. Розвиток процесу починається із збліднення шкіри. Далі шкірні покриви стають ціанотичними, з'являється лущення та невеликі виразки. Досить швидко такий стан переростає у вологу гангрену. Пролежні можуть бути причиною смерті, хоча і не є захворюванням.

Догляди патронажної служби «Турбота» приділяють багато уваги виконанню гігієнічних процедур для своїх підопічних. Шкіра промежини та статевих органів потребує постійного догляду, особливо у жінок. Співробітники нашої патронажної служби щодня миють своїх пацієнтів. Якщо хворий постійно лежить у ліжку, то доглядальниці обмивають їх після кожного випадку сечовипускання та дефекації. Якщо не виконувати такі гігієнічні процедури, то шкіра у складках та пахвинній ділянці мацерується.

Працівники патронажної служби підмивають хворих, використовуючи теплу воду та марганцівку. Для цього пацієнт укладається на спину, ноги йому згинають і злегка розводять убік. Під хворим прощають клейонку та ставлять судно під таз. Усі ділянки тіла ретельно протираються тампоном, змоченим підготовленим розчином. Забруднені ділянки поливають теплою водою зі глека.

Якщо у пацієнтів з'явилися великі гранулюючі рани в області живота, які не повідомляються з вільною черевною порожниною, доглядальниці патронажної служби кілька разів на тиждень готують теплі ванни. Такі процедури тривалістю близько 15 хвилин сприяють якнайшвидшому загоєнню ушкоджень. Перед сном медичний персонал миє ноги хворим, що лежать.

У пацієнтів, які протягом тривалого часу не встають з ліжка, можуть утворюватися нарости на п'ятах (рогові нашарування, спровоковані грибком). Доглядальниці патронажної служби «Турбота» видаляють ці нашарування механічним шляхом, і обробляють п'яти протигрибковою маззю.

Існує два види пролежнів, залежно від їхнього походження:

  1. Екзогенні. Виникають внаслідок механічних пошкоджень (стиск, утиск, тиск та ін.)
  2. Ендогенні. Поява пов'язана із загальним послабленням трофічних функцій або при локалізації захворювання у нервовій системі.

Екзогенні пролежні, у свою чергу, поділяються на зовнішні та внутрішні. Зовнішні пролежні зазвичай з'являються у тих місцях, де між шкірою, яка піддається постійному тиску, і кісткою відсутні м'язи. Зовнішні пролежні найчастіше утворюються в області лопаток, потилиці, стегон, лопаток, крижів. Від цих ушкоджень зазвичай страждають прооперовані чи травмовані хворі, які змушені протягом тривалого часу перебувати у нерухомому положенні. Причинами виникнення екзогенних пролежнів можуть стати неправильно накладений гіпс, шина або корсет, погано підігнані протези, занадто тугі пов'язки або складки на білизні. Під впливом цих несприятливих чинників розвивається місцева ішемія, порушується харчування. Як наслідок, відбувається омертвіння тканини.

Внутрішні екзогенні пролежні з'являються внаслідок тривалого перебування сторонніх тіл у тканинах та органах: катетерів, дренажів та інших систем. Поява цих ран може бути викликана оперативним втручанням у сечівник або при операції на трахеї.

Екзогенні пролежні піддаються лікуванню. Головне вчасно виявити проблему. Доглядальниці патронажної служби «Турбота» завжди уважно стежать за станом підопічних, цікавляться їх самопочуттям. При найменшому дискомфорті пацієнта вживаються заходи щодо усунення причин незручності. Працівники патронажної служби вчасно змінюють дренажні трубки, переміщують їх.

Ендогенні пролежні бувають двох видів:

  1. Пролежні, що утворюються на тлі загального ослаблення організму пацієнта. Інфекції, інтоксикація, які є в організмі, дають поштовх до появи цих неприємних змін. Організм не має сил для того, щоб протистояти процесу.
  2. Невротичні пролежні. Вони виникають внаслідок серйозного ураження нервової системи, після інсультів, травми спинного мозку або пухлини. У тканинах починається розвиток нейротрофічних розладів. Пролежні виникають навіть від тиску власної маси шкіри над кістковими виступами. Такі пролежні можуть з'явитися, наприклад, над дугами ребер.

Поява пролежнів нерідко тягне за собою низку ускладнень. Одним із них є розвиток сепсису. Розвивається нагноєння, що може призвести до некротичного целюліту, фасціїту. Можливе виникнення флегмони, абсцесу, артриту та остеомієліту.

Лікування пролежнів складається з комплексу процедур. По-перше, необхідно ліквідувати тиск на область пролежнів. По-друге, проводиться місцеве лікування уражених ділянок. А для запобігання повторній появі пролежнів необхідно провести курс лікування основного захворювання, яке спровокувало їх виникнення.

Догляди патронажної служби негайно вживають заходів, якщо помічають будь-які зміни. Вони періодично перевертають хворого, підкладають надувні кола. Уражені ділянки обробляють камфорним спиртом. Також доглядальниці промивають їх холодною водою. Якщо з'явився сухий некроз, то працівники патронажної служби виконують процедури щодо запобігання його переходу в стадію вологого. Для цього використовується розчин марганцівки, зеленка, а також водно-спиртовий розчин хлоргексидину. Пролежні закриваються сухою стерильною пов'язкою. Вологі та мазеві пов'язки використовувати в такій ситуації категорично не можна. Їх слід застосовувати після відторгнення струпа та заповнення рани грануляціями. Також дільничний лікар виконує аутодермопластику.

Разом із місцевим лікуванням необхідно пам'ятати про загальне зміцнення організму пацієнта. Проведення дезінтоксикаційної та стимулюючої терапії є обов'язковою умовою. Необхідно приділити особливу увагу хворому. Поповнення організму вітамінами, застосування імунних препаратів також є важливим.

Догляди патронажної служби «Турбота» з точністю виконують усі розпорядження лікаря, спрямовані на профілактику або лікування різних видів пролежнів. Працівники нашого агентства дуже відповідально ставляться до виконання своїх обов'язків щодо догляду за пацієнтом. Можна не сумніватися, що із співробітниками патронажної служби «Турбота» ваші близькі будуть під пильним наглядом.